6 grudnia 2019 r. odbyło się lokalne spotkanie w sprawie uruchomienia pracowni FORTHEM Multilingualism in School and Higher Education (Wielojęzyczność w szkołach i szkolnictwie wyższym), którą na poziomie sojuszu koordynują Finowie z uniwersytetu w Jyväskylä. Akces do pracowni zgłosiło kilkoro językoznawców z katedr anglistycznych, jedna polonistka i dwoje doktorantów z Instytutu Językoznawstwa UO. Lokalna liderką labu została prof UO dr hab. Katarzyna Molek-Kozakowska, a jej zastępcą dr Magdalena Szyszka.
Spotkanie miało na celu wypracowanie listy priorytetów tematycznych oraz rodzajów zaangażowania w projekcie. Aby temat i dana aktywność były realizowane trzeba znaleźć partnerów z co najmniej dwóch innych uniwersytetów w sojuszu. Wśród rozważanych  priorytetów i działań znalazły się propozycja zorganizowania seminarium lub szkoły letniej dla nauczycieli języków obcych, którzy pracują w grupach wielojęzycznych (z imigrantami), czy wykładowców pracujących z grupami mieszanymi z obcokrajowcami, a także zaangażowanie się w działalność na rzecz wpływu na otoczenie społeczne uczelni.

Tekst: prof. UO Katarzyna Molek-Kozakowska