Konsorcjum FORTHEM ma przyjemność ogłosić otwarcie corocznego zaproszenia do składania projektów kierowanych przez studentów, które są powiązane z tematyką Labów FORTHEM.
Poprzez tego typu rejestrację Sojusz pragnie wspierać projekty angażujące studentów z co najmniej dwóch uniwersytetów partnerskich FORTHEM i co najmniej jednego partnera zewnętrznego (organizacja pozarządowa, firma, szkoła itp.) lub użytkownika końcowego z jednego z dziewięciu uniwersytetów. Każdy projekt będzie mógł skorzystać z dofinansowania w wysokości do 5000 euro.
Laby nie są jednostkami fizycznymi, ale siecią współpracy ludzi, którzy wspólnie pracują nad projektem lub działaniem.
Treść projektów może się różnić. Studenci organizowali już seminaria internetowe na aktualne tematy, wydarzenia skupiające się na studentach, wolontariat i projekty charytatywne, minikonferencje dla początkujących badaczy itp. Propozycje projektów obejmujących wiele Labów również są możliwe, a nawet zalecane.
Studenci mogą spotykać się i współpracować z ludźmi z różnych części Europy, wymyślając pomysł na projekt, tworząc plan i budżet projektu, a następnie przesyłając swoje pomysły do Labów FORTHEM.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, wyślij nam email.
Kto może złożyć wniosek?
Niezależnie od poziomu akademickiego, studenci kończący studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie mogą uczestniczyć w działaniach FORTHEM Labs lub proponować własne inicjatywy. Studenci mogą aplikować do wszystkich Labów; nie musi to być Lab na ich uniwersytecie.
Czas trwania
- Może trwać od 2 tygodni do jednego semestru.
- Nabór dotyczy każdego projektu zrealizowanego i zgłoszonego do końca października 2024 r.; będzie on odnawiany dwa razy w roku, a w kolejnym naborze można poprosić o dalsze finansowanie swojego projektu.
- Rozpatrzenie wniosku nastąpi w ciągu 4–5 tygodni od zakończenia naboru.
- Czekamy na Wasze zgłoszenia do 29 lutego 2024 r. (Experiencing Europe Lab; po więcej deadline’ów kliknij tutaj)
Kryteria
- Projekty będą dotyczyć problemu społecznego i będą działać na zasadzie współtworzenia.
- Co najmniej dwie uczelnie FORTHEM, jeden interesariusz zewnętrzny lub grupa wewnętrznych użytkowników końcowych muszą współpracować przy całości lub części projektu.
- Student zobowiązuje się do co najmniej jednej formy komunikacji lub działań rozpowszechniających na poziomie sojuszu na temat projektu, np. post na blogu, post w mediach społecznościowych, film lub inny.
- Po zakończeniu projektu należy przedstawić informację o wynikach i wynikach oraz krótki raport.
Aplikacja
- Należy złożyć tylko jeden wniosek na projekt.
- Wnioski studentów będą oceniane przez komisję recenzyjną.
- Po zatwierdzeniu projektu wnioskodawcy mogą zostać poproszeni o korektę budżetu.
Uznanie akademickie
W zależności od uczelni, Twój projekt może zapewnić Ci certyfikat ukończenia ECTS i/lub FORTHEM.
Finansowanie
- Każdy projekt może otrzymać do 5000 euro.
- Dofinansowanie projektu można zwielokrotnić, jeżeli w projekt zaangażowanych jest więcej niż jeden Lab.
- O dalsze finansowanie projektu można ubiegać się w kolejnym callu.
- Wniosek o dofinansowanie kosztów podróży można złożyć poza tym połączeniem, w lokalnym biurze FORTHEM.
- Koszty kwalifikowalne: koszty personelu, upowszechnianie wiedzy i informacji, koszty podróży oraz indywidualna obsługa spotkań studenckich…
- Fundusze nie będą wypłacane bezpośrednio studentom, dlatego umowy lub rachunki od dostawców muszą zostać wcześniej zatwierdzone przez lokalne zespoły FORTHEM na podstawie budżetu, kosztów kwalifikowalnych i procedur prawnych. Prosimy o uzasadnienie wykorzystania dofinansowania w formularzu wniosku.
Koszty kwalifikowalne
- Koszty personelu
- Koszty personelu przydzielonego do działania (zarówno stałego, jak i tymczasowego) z uczestniczących instytucji/organizacji, obejmujące rzeczywiste wynagrodzenia powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne i inne koszty ustawowe wchodzące w skład ich wynagrodzeń. (tj. stażyści)
- Dotacja musi zostać przeznaczona na pokrycie kosztów personelu wszystkich beneficjentów przy wykonywaniu przez nich jakichkolwiek zadań bezpośrednio związanych z realizacją celów Uniwersytetu Europejskiego.
- Koszty podróży
- Udział w kosztach podróży uczestników na miejsce działania, powrót.
- Dotyczy pracowników, studentów i doktorantów z uczelni partnerskich biorących udział w projekcie (np. na potrzeby szkoleń i studiów, spotkań, warsztatów i seminariów).
- Wsparcie indywidualne
- Koszty bezpośrednio związane z utrzymaniem i zakwaterowaniem uczestników biorących udział w projekcie w trakcie działania.
- Dotyczy pracowników, studentów i doktorantów z uczestniczących uniwersytetów (np. w przypadku szkoleń i studiów, spotkań, warsztatów i seminariów).
- Inne koszty związane z
- Transferem najlepszych praktyk do instytucji szkolnictwa wyższego spoza sojuszu
- Rozpowszechnianiem wiedzy i informacji (np. reklama w mediach, materiały i działania promocyjne)
- Wynajęciem pomieszczeń na duże imprezy
-
Podwykonawstwem konkretnych zadań. Podwykonawstwo możliwe jest jedynie w uzasadnionych przypadkach w przypadku konkretnych, terminowych, projektowych zadań, gdy konsorcjanci nie mogą ich wykonać samodzielnie lub gdy charakter działalności wymaga szczególnie usług zewnętrznych. Podwykonawstwo podstawowych działań projektu, takich jak nauczanie i/lub zarządzanie projektem (zarządzanie ogólne i koordynacja, monitorowanie, zarządzanie finansami, raportowanie do EACEA) nie jest możliwe. Pracownicy współbeneficjentów nie mogą działać w charakterze podwykonawcy. Koszty podróży i/lub utrzymania osób trzecich (ekspertów, profesorów, prelegentów itp.) wnoszących wkład w działalność Uniwersytetu Europejskiego.
-
Koszty podróży i utrzymania osób nienależących do żadnej z uczelni partnerskich mogą zostać dofinansowane w przypadku zaproszenia tych osób przez konsorcjum do udziału w podstawowych działaniach Uniwersytetu Europejskiego.