W ramach działalności pracowni wielojęzyczności FORTHEM Uniwersytet w Walencji opracował i przeprowadził pierwszy międzynarodowy kurs English as a Medium of Instruction, którego celem było podniesienie kompetencji pracowników uniwersytetu z różnych wydziałów prowadzących zajęcia w języku angielskim. Zainteresowanie kursem pilotowanym tego lata było tak wielkie, że zakwalifikowano jedynie ok. 30% zgłoszeń.

Kurs odbył się w dniach od 1 do 9 lipca 2021 r., w trybie hybrydowym, a do jego realizacji zostali zaproszeni partnerzy FORTHEM: Tarja Nikula i Dmitri Leontjev z Uniwersytetu w Jyvaskyla oraz Katarzyna Molek-Kozakowska i Magdalena Szyszka z Uniwersytetu Opolskiego. Każdy z gości opracował moduł wykładowy lub ćwiczeniowy ze swojej specjalności. Moduły obejmowały podstawowe treści związane z planowaniem lekcji i nauczaniem terminologii specjalistycznej, poprzez użycie najnowszych technologii i usprawnianie procesów interakcji w trakcie zajęć, aż po wspomaganie refleksyjności nauczyciela.

Docelowo pracownia wielojęzyczności dąży do przygotowania podobnego kursu dla pracowników innych uczelni partnerskich FORTHEM. Kurs ma taki zakres treściowy, że w jego ramach mogą zostać opracowane moduły także dla innych języków wykładowych.

Przygotowała: Magdalena Szyszka