W dniach 8-12 listopada 2021 r. na Uniwersytecie w Palermo odbyła się Szkoła Letnia FORTHEM “Wielojęzyczność w szkołach: metody i strategie nauczania języków”, zorganizowana przez prof. Luisę Amenta, we współpracy z zespołem wykładowców z Uniwersytetu w Palermo, Uniwersytetu Johana Gutenberga w Moguncji i Uniwersytetu Opolskiego.

W programie Szkoły Letniej znalazły się liczne wykłady, warsztaty, seminaria i inne działania, skoncentrowane na nauczaniu języków i literatury w kontekstach wielojęzycznych. Uczestnicy odwiedzili Szkołę Języka Włoskiego dla Obcokrajowców (ITASTRA) oraz Giscel Sicilia i CIDI Palermo, w których odbyły się obserwacje przypadków dobrych praktyk i wymiana doświadczeń w zakresie technik nauczania grup wielojęzycznych.

Dwudziestu studentów z uniwersytetów w Jyväskylä, Walencji, Moguncji, Dijon, Rydze, Opolu i Palermo, biorących udział w projekcie, odkrywało piękno Palermo, nawiązywało kontakty towarzyskie (nie tylko podczas zajęć dydaktycznych!) oraz podziwiało bogate zbory muzealne przedmiotów szkolnych i zabawek w uroczej miejscowości Polizzi Generosa. Goście zapewnili uczestnikom także wiele okazji, by spróbować typowych lokalnych produktów.

Roześmianych uczestników Szkoły Letniej można zobaczyć tutaj: https://www.unipa.it/Summer-School-Multilingualism-in-Schools-a-Palermo/